Przejdź do treści

Kronika-start

2018

2018-08-13 - Msza św. za zmarłych duszpasterzy i parafian

 

W poniedziałek po odpuście pamiętamy o tych, którzy tworzyli naszą Wspólnotę parafialną w przeszłości. Wieczorem została odprawiona Msza św. za zmarłych duszpsterzy i Parafian. Została ona odprawiona tradycyjnie w kaplicy św. Wawrzyńca.  

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-08-12 - Odpust św. Wawrzyńca 2018

 

Sobotnią wieczorną Mszą św. rozpoczęła się tegoroczna uroczystość odpustowa. Kazanie odpustowe głosił w tym roku ks. Piotr Brząkalik, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach - Szopienicach. Została nam krótko przypomniana postać naszego Patrona św. Wawrzyńca, a następnie nasza uwaga została zwrócona na Eucharystię. Sumia odpustowa o 11.00 była sprawowona w intenji miedzy innymi: Parafian, o powołania kapłańskie, za duszpasterzy, zmarłych parafian. Koncelebrowało tę Msze św. sześciu kapłanów (wśród nich ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz), a przewodniczył jej ks. Jerzy Lisczyk. 

Popołudniu o 16.15 były nieszpory odpustowe. Po błogosławieństwie była możliwość uczczenia relikwii św. Wawrzyńca.

Następnie była możliwość, po raz kolejny, wspólnego świętowania przy kawie i kołoczu na farskim ogrodzie. Grupa Parafian z tego zaproszenia skorzystała. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-07-03 - Dzień wirecki w Częstochowie

 

We wtorek 3 lipca do Częstochowy udała się autokarowa (trzy autobusy) pielgrzymka. Przy kościele św. Barbary w Częstochowie na  autokary czekali piesi pielgrzymi. Stamtą nastąpił wspólny przemarsz do jasnogórskiego Sanktuarium. O 9.30 wszyscy Pielgrzymi czestniczyli we Mszy św. Po Mszy św. był czas na indywidualną modlitwę, rozmowy pielgrzymkowe oraz posiłek.

Kolejnym ważnym momentem tego dnia był wyjazd wszystki do sanktuarium o Pio. Tam w kaplicy gospodarz miejsca opowiedział o o. Pio i tym miejscu. Następnie została odprawiona droga krzyżowa. Po niej była chwila rozrywki. Przed 17.00 nastapił powrót przez Częstochowe (gdzie wysiedli, ci których czekał pieszy powrót pilegrzymkowy) do domu. 

Piesi pielgrzymi zostaną w sobotę (8 lipca) powitani w kościele parafialnym.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-30 - Pielgrzymka do Częstochowy 2018

 

W sobotę 30 czerwca wyruszyła kolejna parafialna piesza pielgrzymka do Częstochowy. Rozpoczęła się ona o 7.00 Mszą św. Uczestniczyli w niej pielgrzzymi oraz ich bliscy, którzy przyszłi ich wyprawić w drogę. Bagaże zostały spakowane do busa przed Msza św.  Stąd bezpośrednio po Mszy św. wyruszyli na pielgrzymi szlak. W sobotę dotarli do Świerklańca. W niedzielę mają dotrzeć do Woźnik, a w poniedziałek na Jasną Górę. Tam we wtorek ... o tym w następnym wpisie.

 

(zdjęcia z I pierwszego dnia pielgrzymki w Galerii)

2018-06-18 - Msza św. na zakończenie roku formacyjnego 2017/2018

 

Grupy spotykające się i wzrastające w wierze w naszej Parafii, w poniedziałek 18 czerwca uczestniczyły wieczorem we Mszy św. Podczas tej Mszy św. dziękowały za miniony rok, za czas przeżywany we Wspólnocie, za wszystkie spotkania formacyjne i modlitewne. 

Po Mszy św. odbyła się tradycyjnie w farkim ogrodzie agapa. Była to okazja do wspólnego świętowania. Podczas tego można powiedzieć 'parafialnego Dnia Wspólnoty' były budowanwe więzi międzywspólnotowe.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-17 - Festyn Parafialny 2018

 

W niedzielę po 13 czerwca obchodzimy naszą uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego. Kazanie w tym roku podczas niedzielnych Mszy św. głosił ks. Antoni Klemens - proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie. W niedzielę odpustową nasi Rycerze Kolumba organizują festyn parafialny. W tym toku dochód z festynu postanowili przeznaczyć na wsparcie 'Panamskich Marzycieli' - młodzież, która wybiera się na ŚDM w Panamie.

Festyn rozpoczął się o 15.00 częscią tzw. dziecięcą. Dla dzieci zostały przygotowane konkursy, turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Atrakcją okazał się radiowóz policyjny. Przyjechali nim policjanci z dzielnicowego posyerunku. Dzieci mogły zobaczyć, przymierzyć wyposażenie policjatów, usiąść w radiowozie.

Główna cześć festynu rozpoczeła się po Mszy św. ok. godz. 18.00. Na scenie zaprezentowały się zaproszone zespoły: Na Szlaku, Aglet, Michalina oraz Albo i Nie. W czasie ferstynu wśród posiadaczy cegiełek poprzez które była wspierana organizacja i cel festynu rozlosowane zostały atrakcyjne nagrody.

Festyn został zakończony modlitwą tuż po 22.00.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-16 - Pielgrzymka dzieci wczesnokomunijnych i ich rodziców

 

W sobotę 16 czerwca tegoroczne dzieci wczesnokomunijne wraz ze swoimi najbliższymi, p. katechetką Edytą oraz ks. Proboszczem wybrali się na pielgrzymkę. Celem pielgrzymowania były sanktuaria maryjne w Leśniowie i w Gidlach. Po przybyciu do Leśniowa o godzinie 10.00 uczestniczyli wraz z innymi grupami dzieci we Mszy św. Następnym punktem pobytu w Leśniowie czas rekreacji. Był to czas pieczenia kiełbasy, zabawy i rozmów.

Z Leśniowa ok. 13.30 grupa wyruszyła do Gidel. Tam miejscowy dominikanin opowiedział o kulcie, który ma tam miejsce. Uczetnicy pielgrzymki wysłuchali z uwagą tej ciekawej opowieści.

Po krótkim czasie wolnym nastąpił powrót. W drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewał radosny śpiew.  

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-14 - Urodziny ks. Adama

 

14 czerwiec to dzień szczególny dla ks. Adama Luchowskiego. To dzień kiedy dziękuje Bogu za dar życia. Tego dnia wieczorem ks. Adam wraz ks. Proboszczem, ks. Tomaszem i swoim kolegą ks. Michałem odprawił Msze św. Zgromadzeni wierni wraz z Nim dziękowali Bogu za dary, które otrzymuje oraz prosili o dalsze łaski, dary dla Jego posługi duszpasterskiej. 

Po Mszy św. wielu Parafian i nie tylko złożyło ks. Solenizantowi życzenia. Dziękujemy tym wszystkim, którzy swoją obecnością wyrazili życzliwość wobec ks. Adama, modlili się za Niego i złożyli życzenia. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-10 - Jubileusz ks. Franciszka Zająca

 

W dniu 2 czerwca tego roku ułynęło 50 lat od święceń kapłańskich ks. Franciszka Zająca - poprzedniego proboszcza naszej Parafii. To wydarzenie było okazją do wspólnego: ks. Franciszka i Parafian, dziękczynienia za dar Jego kapłaństwa. O godzinie 11.00 w niedzielę 10 czerwca ks. Franciszek wraz z aktualnie posługującymi w naszej Parafii księżmi: ks. Andrzejem Nowarą, ks. Adamem Luchowskim, ks. Tomaszem Tesarczykiem oraz pochodzącym z naszej Parafii ks. Witoldem Kanią odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kapłaństwa, którym został obdarowany przed 50 laty. W kościele zgromadziła się liczna rzesza Parafian. Przed błogosławieństwem przedstawiciele PRD w imieniu Parafian złożyli Jubilatowi życzenia. Uczyniły to także dzieci. 

Po Mszy św. była możliwość spotkania z Księdzem Jubilatem. Przed domem parafialnym zostały przygotowane stoły na których był kołocz oraz kawa. Podczas tego spotkania wielu Parafian podeszło do ks. Franciszka i złożyło życzenia. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-09 - Turniej o Puchar Farorza 2018

 

Dziś w godzinach dopołudniowych odbył kolejny turniej piłkarski o Puchar Farorza. Był to wstęp do festynu, który odbędzie się w przyszłą niedzielę (17.06.2018.).
I miejsce - Nowa Wieś
II miejsce - Gwiazda
III miejsce - DZD
Drużynom dziękujemy za sportową rywalizację. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

(kilka zdjęć w Galerii)

2018-06-03 - Świętowanie dzieci wczesnokomunijnych.

 

Tegoroczne dzieci wczesnokomunijne z rodzicami, jak i z poprzednich lat zostały zaproszone na popołudniowe świętowanie w Domu Parafialnym. Grupa, która odpowiedziała na to zaproszenie spotkała się po nieszporach w Domu Parafialnym. Spotkanie to było pełne radości. Czas upłynął na rozmowach, śpiewie i zabawie. W trakcie zrodził się pomysł, by pierwsza niedziela czerwca była świętem dzieci wczesnokomunijnych w parafii. Rano podczas Mszy św. uroczystość ostatnich dwóch roczników, a popołudniu okazja do spotkania wszystkich poprzednich roczników. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-03 - Rocznica i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci wczesnokomunijnych

 

W pierwszą niedzielę czerwca podczas Mszy św. o 11.00 ważne chwile przeżyła grupa dzieci wczesnokomunijnych z ostatnich lat. Dzieci, które rok temu przystąpiły do Komunii św. obchodziły rocznicę tego wydarzenia.

Dzieci, które dwa lata temu przystąpiły do I Komunii św. w wieku przedszkolnym odnawiały swoje przyrzeczenia chrzcielne. Przyrzeczenia, które przy ich chrzecie  przed laty złozyli ich rodzice. Tym wydarzeniem dzieci i ich rodzice zakonczyli dwuletnią katechezę po uroczystości Wczesnej Komunii przy parafii. W tym czasie , tak jak i do Wczesnej Komunii św. prowadziła ich p. Katechetka Edyta.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-02 - Młodzież na Lednicy

 

W sobotę o godz. 1.00 w nocy młodzież naszej parafi już po raz drugi wybrała się na na pola Lednickie, aby wraz z kilkudziesięcioma tysiącami młodych ludzi z całej Polski przeżywać swoją wiarę. Warto dodać, że wraz z nami wybrali się młodzi z parafii ościennych. Od poczatku wszytskim dopisywały wspaniałe humory. Był to dla nas czas budowania i pogłębiania więzi, zabawy, rozmów, a nade wszytsko modlitwy i osobistej refleksji. Obok Eucharystii kulminacyjnym punktem spotkania było obmywanie nóg. Młodzi w geście pokory i miłości mogli na wzór Jezusa, obmyć sobie stopy. Dla wielu było to nowe, mocne doświadczenie, które z pewnosćią na długo pozostanie w ich pamięci. Dużo by jeszce można było pisać. Warto już za rok samemu doświadczyć fenomenu Lednicy...

 

2018-05-31 - Boże Ciało

 

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa przypadła 31 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. na ul. Jarzębinowej przy bloku z ul. J. Curie 1. Po Mszy św. rozpoczęła sie procesja, którą Jezus przeszedł ulicami naszej Parafii. Procesja przeszła ulicami: Jarzębinową, Osiedlową, Główną, 1 Maja, Ściegiennego, do kościoła. Ołtarze zostały przygotowane przez: 1 - p. Wilk i osoby pomagające, 2 - Rycerzy Kolumba, 3 - młodzież (głownie 'Panamskich marzycieli'), 4 - Legion Maryi. Uroczystość zakończyła się tradycyjnie krótkim dziękczynnym nabożeństwem w kościele.

2018-05-29 - Majowe na ul. Kolberga

 

Miesiąc maj, to nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryji Panny. Czas śpiewu litanii i innych pieśni maryjnych. We wtorek 29 maja na prośbę mieszkańców to nabożeństwo odbyło się przy krzyżu na ulicy Kolberga. Przy pięknej pogodzie, zgromadziła się przy krzyżu spora grupa Parafian - nie tylko z tej ulicy. Modlitwie przewodniczył ks. Tomasz. Różne modlitwy przeplatane były pieśniami maryjnymi. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem kapłańskim. Podczas rozmów w drodze powrotnej można było usłyszeć słowa aprobujące tę inicjatywę.

 

 

2018-05-27 - Piekarska pielgrzymka mężów i młodzieńców

 

Ostatnia niedziela maja, to dzień diecezjalnej pielgrzymki świata męskiego naszej diecezji do Piekar Śląskich. Do Matki Bożej pielgrzymowali także mężczyźni naszej parafii. Udali się tam różnymi śrokami lokomocji: rowerami, samochodami, autobusami. Grupa piesza z nasej parafii (ok. 70 osób) wyruszyła z kościoła ok. 5.30. Towarzyszył im ks. Adam. Wyruszyli z modlitwą na ustach.

Droga powrotna pieszych pielgrzymów (ok. 50 mężczyzn), z którymi od Szombierek pielgrzymował ks. Tomasz zakończyła się w kościele ok. 19.00. Zostali już na ulicach powitani przez najbliższych, a w kościele nabożenstwo zakończyło ten pielgrzymkowy dzień.

2018-05-20 - Wczesna Komunia Święta

 

W trzecią majową niedzielę tradycyjnie po raz pierwszy przystąpiły do Komunii dzieci w wieku przedszkolnym. Miało to miejsce podczas Mszy św. o godz. 11.00. Po całorocznym przygotowaniu przez p. katechetkę Edytę i rodziców tę radość przeżyła grupa 8 dzieci. Radośnie swoją wdzięczność Jezusowi za ten dzień dzieci i rodzice w obecności gości wyrazili podczas popołudniowego nabożeństwa.

2018-05-19 - Czuwanie w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Św.

 

W życiu Wspólnoty parafialnej ważne miejsce powinna zajmować Wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W naszym parafialnym Wieczerniku w ten ważny wieczór miało miejsce modlitewne czuwanie. Zgromadzeni Parafianie najpierw wsłuchali się w liturgię Słowa. Następnie miała miejce modlitwa o dary Ducha Św. Można było było podejść do ołtarza na którym był Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie i przez symboliczne zasypanie kadzielnicy poprosić o poszczególne dary Ducha Św.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-05-13 - I Komunia Święta 2018

 

W niedzielę 13 maja 2018r. podczas Mszy św. o 9.00 do I Komunii Świętej przystąpiły dzieci z kl. III szkół podstawowych. Grupa przystępująca do I Komunii Świętej liczyła 55 dzieci. Zostały one poprowadzone przez katechetki: p. Barbarę Labus i p. Marię Głowacką. Homilię wygłosił ks. Tomasz Tesarczyk. Dzieciom towarzyszyli najbliżsi. Popołudniu o 15.00 dzieci i ich najbliżsi zgromadzili się na nabożenstwie dziękczynnym. Radośnie wyrazili swoję uwielbienie Bogu.

 

(zdjęcia w galerii)

2018-05-12 - Bierzmowanie 2018

 

W dniu 12 maja 2018r. podczas Mszy św. o godz. 15.00 ks. bp Adam Wodarczyk udzielił sakramentu bierzmowania. Na dar Ducha Świętego otwarła się młodzież naszej parafii, sąsiedniej parafii św. Andrzeja Boboli oraz młodzież ze Szkoły św. Łukasza. Do sakramentu dojrzałości chrześcijanskiej przystąpiły 82 osoby (42 dziewczyny i 40 chłopców). W Mszy św. uczestniczyli także bliscy bierzmowańców: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz parafianie. Podczas Mszy św. przez zebraną kolektę został wsparty Fundusz Stypendialny ks. E. Szramka.

 

(zdjęcia w galerii)

 

2018-05-03 - I Komunia Św. - uczniów Szkoły św. Łukasza

 

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski podczas Mszy św. o 9.30 do I Komunii Św. przystąpiło siedmioro uczniów ze Szkoły św. Łukasza:

1. Benedykt Bończyk

2. Dawid Ciupka

3. Dawid Chojnacki

4. Jan Giemza

5. Kinga Lupa

6. Sebastian Mokry

7. Bartosz Świerczyński

Podczas uroczystości obecni byli i modlili się z nimi i za nich: rodzice, krewni, parafianie i katecheci: p. Iwona i p. Marcin. Dla katechetów był to dzień, w którym cieszyli się owocami swej pracy pośród tych dzieci.

 

(zdjecia w Galerii)

2018-04-21 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik.

 

W sobotę 20 kwietnia odbyła się VIII pielgrzymka parafialna do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej i do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po przyjeździe do Czernej najpierw o. Jacek opowiedział historię Karmelu w Czernej oraz przyjął kolejne 4 osoby z naszej Parafii do Rodziny noszących Szkaplerz. O 10.00 była Msza św., po niej została odprawiona Droga Krzyżowa. Potem był czas na kawę i chwilę wytchnienia. Kolejnym etapem pielgrzymki były krakowskie Łagiewniki. Tam o 15.00 uczetniczliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Czas do Koronki i po koronce został indywidualnie 'zagospodarowany' przez pielgrzymów w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i w sanktuarium św. Jana Pawła II. O 17.00 rozpoczęła się droga powrotna. Czas w autokarze to czas modlitwy i rozmowy na podsunięte przez pielgrzymów pytania, a także aktualne tematy związane z życiem Kościoła.

 

 

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-20 - Urodziny ks. Franciszka

 

W środę 18 kwietnia swoje kolejne urodziny obchodził ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz Parafii. W tym dniu przebywał na swoich rekolekcjach rocznikowych. Stąd Msza św. w Jego intencji była sprawowana w piątek 20 kwietnia. Po Mszy św. w kawiarence parafialnej była możliwość złożenia życzeń Solenizantowi oraz spotkania z Nim przy kawie i kołoczu.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-16 - Oaza Dorosłych w Krakowie

 

W miniony poniedzałek wspólnota Oazy Dorosłych wraz z innym parafianami wybrała się na jednodniowoą wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Krakowskiej Starówki, następnie przeszliśmy na 'Skałkę'. Tam odwiedziliśmy groby znanych Polaków i kościół. Ostatnim punktem programu był krakowski Kazimierz. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-15 - Domowy Kościół w Tenczynie

 

W dniach 13-15.04 wspólnota Domowego Kościoła przeżywała swój RIR (wyjad Rekolekcyjno Integracyjno Rozrywkowy) w Tenczynie k. Rabki. Zabawa, rozmowy, spacery i dużo modlitwy; tak najkrócej można streścić przeżyty czas. Pan Bóg o wszystko i Wszystkich sie zatroszczyl. Jemu chwała za ten czas!

 

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-14 - ACIES Legionu Maryi -

 

Uroczystość Legionu Maryi ACIES kurii nowobytomskiej odbyła się 14 kwietnia 2018 w kościele św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku. Rozpoczęła się o godzinie 9.15 modlitwą różańcową. Następnie Mszę świętą celebrował ks. proboszcz Andrzej Nowara. Po homilii część obecnych podjęła dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po czym nastąpiło odnowienie poświęcenia się Matce Bożej. Po błogosławieństwie ks. proboszcz zaprosił wszystkich na agape.

Legioniści i auksyliatorzy spotkali się w kawiarence parafialnej na kawie i kołoczu. Podczas spotkania przy stole była miła atmosfera do rozmów z członkami naszej kurii.

 

(Więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-09 - Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

 

W poniedziałek, 9 kwietnia 2018r. ochodziliśmy przeniesioną z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ten dzień przeżywamy także jako Dzień Świętości Życia. W obronę życia poczętego, a zagrożonego angażuje się Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Angażujący się w to Dzieło, zobowiązuja się do odmawiania 10 różańca i specjalnej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego utratą życia i jego rodziców. Podczas Mszy św. porannej i wieczornej do dzieła przystąpiły w tym roku 53 osoby.

We wtorek, 10 kwietnia w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podczas zebrania Rycerzy Kolumba włączyło się także 8 Rycerzy.