Przejdź do treści

Kronika-start

2018

2018-05-19 - Czuwanie w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Św.

 

W życiu Wspólnoty parafialnej ważne miejsce powinna zajmować Wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W naszym parafialnym Wieczerniku w ten ważny wieczór miało miejsce modlitewne czuwanie. Zgromadzeni Parafianie najpierw wsłuchali się w liturgię Słowa. Następnie miała miejce modlitwa o dary Ducha Św. Można było było podejść do ołtarza na którym był Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie i przez symboliczne zasypanie kadzielnicy poprosić o poszczególne dary Ducha Św.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-05-13 - I Komunia Święta 2018

 

W niedzielę 13 maja 2018r. podczas Mszy św. o 9.00 do I Komunii Świętej przystąpiły dzieci z kl. III szkół podstawowych. Grupa przystępująca do I Komunii Świętej liczyła 55 dzieci. Zostały one poprowadzone przez katechetki: p. Barbarę Labus i p. Marię Głowacką. Homilię wygłosił ks. Tomasz Tesarczyk. Dzieciom towarzyszyli najbliżsi. Popołudniu o 15.00 dzieci i ich najbliżsi zgromadzili się na nabożenstwie dziękczynnym. Radośnie wyrazili swoję uwielbienie Bogu.

 

(zdjęcia w galerii)

2018-05-12 - Bierzmowanie 2018

 

W dniu 12 maja 2018r. podczas Mszy św. o godz. 15.00 ks. bp Adam Wodarczyk udzielił sakramentu bierzmowania. Na dar Ducha Świętego otwarła się młodzież naszej parafii, sąsiedniej parafii św. Andrzeja Boboli oraz młodzież ze Szkoły św. Łukasza. Do sakramentu dojrzałości chrześcijanskiej przystąpiły 82 osoby (42 dziewczyny i 40 chłopców). W Mszy św. uczestniczyli także bliscy bierzmowańców: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz parafianie. Podczas Mszy św. przez zebraną kolektę został wsparty Fundusz Stypendialny ks. E. Szramka.

 

(zdjęcia w galerii)

 

2018-05-03 - I Komunia Św. - uczniów Szkoły św. Łukasza

 

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski podczas Mszy św. o 9.30 do I Komunii Św. przystąpiło siedmioro uczniów ze Szkoły św. Łukasza:

1. Benedykt Bończyk

2. Dawid Ciupka

3. Dawid Chojnacki

4. Jan Giemza

5. Kinga Lupa

6. Sebastian Mokry

7. Bartosz Świerczyński

Podczas uroczystości obecni byli i modlili się z nimi i za nich: rodzice, krewni, parafianie i katecheci: p. Iwona i p. Marcin. Dla katechetów był to dzień, w którym cieszyli się owocami swej pracy pośród tych dzieci.

 

(zdjecia w Galerii)

2018-04-21 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik.

 

W sobotę 20 kwietnia odbyła się VIII pielgrzymka parafialna do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej i do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po przyjeździe do Czernej najpierw o. Jacek opowiedział historię Karmelu w Czernej oraz przyjął kolejne 4 osoby z naszej Parafii do Rodziny noszących Szkaplerz. O 10.00 była Msza św., po niej została odprawiona Droga Krzyżowa. Potem był czas na kawę i chwilę wytchnienia. Kolejnym etapem pielgrzymki były krakowskie Łagiewniki. Tam o 15.00 uczetniczliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Czas do Koronki i po koronce został indywidualnie 'zagospodarowany' przez pielgrzymów w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i w sanktuarium św. Jana Pawła II. O 17.00 rozpoczęła się droga powrotna. Czas w autokarze to czas modlitwy i rozmowy na podsunięte przez pielgrzymów pytania, a także aktualne tematy związane z życiem Kościoła.

 

 

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-20 - Urodziny ks. Franciszka

 

W środę 18 kwietnia swoje kolejne urodziny obchodził ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz Parafii. W tym dniu przebywał na swoich rekolekcjach rocznikowych. Stąd Msza św. w Jego intencji była sprawowana w piątek 20 kwietnia. Po Mszy św. w kawiarence parafialnej była możliwość złożenia życzeń Solenizantowi oraz spotkania z Nim przy kawie i kołoczu.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-16 - Oaza Dorosłych w Krakowie

 

W miniony poniedzałek wspólnota Oazy Dorosłych wraz z innym parafianami wybrała się na jednodniowoą wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Krakowskiej Starówki, następnie przeszliśmy na 'Skałkę'. Tam odwiedziliśmy groby znanych Polaków i kościół. Ostatnim punktem programu był krakowski Kazimierz. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-15 - Domowy Kościół w Tenczynie

 

W dniach 13-15.04 wspólnota Domowego Kościoła przeżywała swój RIR (wyjad Rekolekcyjno Integracyjno Rozrywkowy) w Tenczynie k. Rabki. Zabawa, rozmowy, spacery i dużo modlitwy; tak najkrócej można streścić przeżyty czas. Pan Bóg o wszystko i Wszystkich sie zatroszczyl. Jemu chwała za ten czas!

 

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-14 - ACIES Legionu Maryi -

 

Uroczystość Legionu Maryi ACIES kurii nowobytomskiej odbyła się 14 kwietnia 2018 w kościele św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku. Rozpoczęła się o godzinie 9.15 modlitwą różańcową. Następnie Mszę świętą celebrował ks. proboszcz Andrzej Nowara. Po homilii część obecnych podjęła dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po czym nastąpiło odnowienie poświęcenia się Matce Bożej. Po błogosławieństwie ks. proboszcz zaprosił wszystkich na agape.

Legioniści i auksyliatorzy spotkali się w kawiarence parafialnej na kawie i kołoczu. Podczas spotkania przy stole była miła atmosfera do rozmów z członkami naszej kurii.

 

(Więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-09 - Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

 

W poniedziałek, 9 kwietnia 2018r. ochodziliśmy przeniesioną z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ten dzień przeżywamy także jako Dzień Świętości Życia. W obronę życia poczętego, a zagrożonego angażuje się Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Angażujący się w to Dzieło, zobowiązuja się do odmawiania 10 różańca i specjalnej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego utratą życia i jego rodziców. Podczas Mszy św. porannej i wieczornej do dzieła przystąpiły w tym roku 53 osoby.

We wtorek, 10 kwietnia w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podczas zebrania Rycerzy Kolumba włączyło się także 8 Rycerzy.