Przejdź do treści

Kronika-start

2019

2019-04-17 - Urodziny ks. Franciszka

 

Dzisiejszego dnia tj. 17 kwietnia w przed dzień (18 kwietnia w tym roku przypadł Wielki Czwartek) swoich kolejnych urodzin był obecny pośród nas ks. Franciszek Zając. Nasz były proboszcz przybył, by sprawować Mszę św. o 8.15 w swojej intencji. W modlitwę w intencji solenizanta włączyła się spora grupa Parafian, zwłaszcza starszych jako że dziś jest dzień roboczy. Msza św. była koncelebrowana wspólnie zobecnym proboszczem ks. Andrzejem. Po Mszy św. w kawiarence była mozliwość złożenia życzeń ks. Franciszkowi i chwilę poświętować przy kawie i kołoczu.

2019-03-25 - Zwiastowanie Pańskie - Adopcja Dziecka Poczętego

 

Przypadająca 25 marca uroczystość Zwiastowania Panskiego, jest dniem w którym od kilka lat włanczamy się dzieło Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego. Podczas Mszy św. modliliśmy się tej intencji. Przed błogosławieństwem grupa Parafian przysstąpiła do tego Dzieła. Podczas Mszy św. o 8.15 i 18.00 dzieło zostało podjęte przez ok. 70 Parafian.

 

2019-02-16 - Dzień Chorych.

 

11 lutego w liturgii Kościoła przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest on przeżywany z inicjatywy Jana Pawła II jako Światowy Dzień Chorych. To wspomnienie stało się okazją do spotaknia chorych naszej parafii. W sobotę o 9.30 została dla nich odprawiona Msza św. W czasie tej Mszy św. chorzy mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Skorzystały z tej możliwości 94 osoby. Po Mszy św. obecni zostali zaproszeni na spotaknie w kawiarence parafialnej. Była to okazja do wspólnego światowania przy kawie i kołoczu.

2019-02-10 - Modlitwa ekumeniczna

 

Tradycyjnie w dniach 18 - 25 stycznia trwa Tydzień Modlitwa o Jedność Chrześcijan. Myślą przewodnią tegorocznych dni były słowa z Księgi Powtórzonego Prawa 16,19–20: 'Dąż do śprawiedliwości'. Wirecką tradycją jest wspólna modlitwa chrześcijan. Tegoroczna spotkanie modlitewne odbyło się w kościele ewangelicki przy ul. 1 Maja. Był wspólny śpiew, wspólna modlitwa, wspólne rozważanie Słowa Bożego. Refleksją związaną z rozważanym fragmentem Ewangelii wg św. Marka podzielił się ks. prob. Andrzej Nowara.

Tegoroczne spotkanie było ostatnim, któremu współprzewodniczył proboszcz parafii ewangelickiej ks. Marcin Brzóska. Z dniem 1 marca zostaje on proboszczem wspólnoty w Cieszynie. Dziekujemy mu za lata wspólnych spotkań i życzymy owocnej pracy na nowej placówce duszpasterskiej.

 

Znalezione obrazy dla zapytania tydzień modlitw o jedność 2019

2019-01-28 - Światowe Dni Młodzieży

 

Po ponad dwuletnich przygotowaniach 16 stycznia 0 godz. 1.30 grupa 12 młodych parafian wraz z ks. Andrzejem wyruszyła na ŚDM, które w tym roku odbyły się w Panamie. Do Panamy dotarliśmy drogą z Wirku do Krakowa (autobusem), a następnie samolotem przez Amsterdam do Panamy. Na lotnisku w Panamie zostaliśmy przywitaniu przez grupę młodych Parafian z Sabanitas z parafii MB z Lourdes. Parafia ta należy do diecezji Colun - Kuna w której przeżywaliśmy dni w diecezjalne. Tam zostaliśmy zakwaterowani w rodzinach. W parafi tej oprócz nas przebywali także młodzi ludzie Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Europy (niemiec i Rosji). W czwartek (17.01.) wszyscy nawiedziliśmy sanktuarium w Portobelo, a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad morzem. Piątek (18.01.) był czasem kiedy dopołudnia zostały przez nas odwiedzone osoby chore. Popołudniu każda grupa przedstawiła się przybliżając pozostałym kraj pochodzenia. Wieczorem miała miejsce Christoteka zakończona pokazem sztucznych ogni. Sobota (19.01.) to tradyjnie spotkanie wszystkich pielgrzymów przebywających w diecezji Colon - Kuna. Rozpoczęło się Mszą św. Po Mszy i posiłku rozpoczął się koncert, który trwał do wieczora. Niedziela (20.01.) to dzień bycia z goszczącą rodziną. Po Mszy św. był czas, który zagospodarowała rodzina i u każdego wyglądało to inaczej.

W poniedziałek (21.01.) po Mszy św. udaliśmy się do stolicy Panamy, Panamy. Tam przybyliśmy do wyznaczonej nam parafii św. Judy Tadeusza. Po powitaniu i załatwieniu wszystkich formalności (pakiety pielgrzyma) zostaliśmy także zakwaterowani w rodzinach. Wieczorem miało miejsce powitanie w parafii wszystkich przybyłych grup. Podczas tego powitania panamczycy zademonstrowali też elementy swoich tradycji i kultury. Od wtorku rozpoczął się czas wydarzeń centralnych. Wtorek (22.01.) Msza św. rozpoczynająca ŚDM, środa (23.01.) spotkanie wszystkich poslich grup, czwartek (24.01.) powitanie papieża Franciszka, piątek (25.01.) Droga Krzyżowa. W te dni w godzinach przedpołudniowych miały miejsce katechezy w grupach narodowych. Nasza grupa uczestniczyła w katechezach w parafii św. Łukasza do której mieliśmy ok. pól godziny drogi z parafii zakwaterowania.

Sobota (26.01.) i niedziela (27.01.) to czas najważniejszy i najpiękniejszych tych dni. W sobotę dopołudnia udaliśmy się na Campus Jana Pawła II. Wraz z nami na to miejsce pielgrzymował tłum młodych ludzi. Na Campusie zajęliśmy miejsce w swoim sektorze i oczekiwaliśmy na rozpoczęcie czuwania. Czuwanie rozpoczęło się o 18.00. Był to czas świadectw, słów Franciszka, a przede wszystkim czas Adoracji. Po czuwaniu noc na Campusie (w hotelu wielogwiazdkowym - tyle gwiazd było widać). Rano w niedzielę o 6.00 głośna pobudka i Msza św. rozesłania. Na koniec zostało ogłoszone miejsce następnych ŚDM. W ten sposób rozpoczęła się Droga do Lizbony.

Po powrocie z Campusu Jana Pawła II spakowaliśmy i wyjechaliśmy do Santa Clara, gdzie trochę po tych niewątpliwie wyczerpujących dniach trochę odpoczęliśmy oczekując na samolot, który mieliśmy w sobotę (02.02.). W międzyczasie jeszcze w środę wróciliśmy do Panamy, by ją zwiedzić. W czasie trwających ŚDM było to trudne. W sobotę rozpoczęliśmy drogę powrotną przez Amsterdam, Kraków  i w niedzielny wieczór wróciliśmy na Wirek.

Tu na wracających czekała niespodzianka. Grupa została powitana serdecznie przez Księży, grupę młodzieży i parafian, a przede wszystkim przez rodziców.

 

 

  

2019-01-27 - III wireckie kolędowanie

 

informacja wkrótce

2019-01-27 - Panama na Śląsku

 

informacja wkrótce

2019-01-01 - Życzenia noworoczne.

 

W noworoczne popołudnie o 16.00 w kościele zgromadziła się grupa parafian, która odpowiedziała na zaproszenie duszpasterzy. Były to czas najpierw wspólnego kolędowania. Poprzez śpiew kolęd została oddana Bogu chwała za Wcielenie Syna Bożego. Po tej części nastąpiła druga, którą było złożenie sobie życzeń. Obecni podchodzili do siebie i składali sobie życzenia noworoczne. Na twarzach obecnych można było dostrzec radość i życzliwość. Było to pierwsze takie spotkanie i wydaje się, że bardzo potrzebne.

2018

2018-10-19 - Pielgrzymka nocna do Kochłowic

 

W piątek 19 października odbyła III nocna pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach. Inicjatorami i organizatorami pielgrzymki jest Rada Rycerzy Kolumba naszej Parafii. Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się przed 21.00 na placu kościelnym. O 21.00 po krótkiej modlitwie pielgrzymka z modlitwą na ustach wyruszyła w drogę. Po nieco ponad godzinnym marszu pielgrzymka dotarła do celu. Tam po powitaniu przez miejscowego prob. Jacka Błaszczoka rozpoczeło się nabożeństwo maryjne. Po nabożeństwie, uczestnicy wzięli udział we Mszy św. Była ona koncelebrowana przez wszystkich wireckich duszpasterzy. Kolejnym momentem nocnej pielgrzymki była agapa w domu parafialnym kochłowickiej parafii. Pozwoliła ona trochę opdpocząć i nabrać sił do drogi powrotnej. Droga powrotna też upłynęła na modlitwie. Około 1.45 w sobotę wróciliśmy na nasz wiecki plac kościelny. Krótka modlitwa końcowa i błogosławieństwo zakończyły pielgrzymowanie i uczestnicy rozeszli się do domów. Każdy z uczestników podjął pielgrzymi trud w intencji wzbudzonej na początku pielgrzymki. Warto też zauważyć, że w pielgrzymce wzięłą też udział grupka młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. 

2018-10-13 - Panamska studniówka

 

13 października było dokładnie 100 dni, które dzielą nas od Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Z tej właśnie okazji odbyła się 'studniówka', zorganizowa przez naszą wirecką młodzież, która będzie w tych wydarzeniach uczestniczyć. Na 'studniówkę' młodzi ludzie przybyli z różnych parafii, bliższych i dalszych i bawili się świetnie.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-10-10 - Koncert plenerowy

 

10 października 2018r. z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury odbył się koncert plenerowy. Odbył się on na placu kościelnym od strony ulicy Ściegiennego. Wystąpiło 'Trio Apasjonata' z repertuarem muzyki filmowej. Była to przede wszystkim polska muzyka filmowa. W kocercie uczestniczyło ok. 50 osób. Była to ciekawa inicjatywa, która spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczetników. Dobremu uczestnictwu sprzyjała też dobra pogoda. Ze strony organizatora MCK zostało wypowiedziane zapewnienie, iż w przyszłości są możliwe podobne wydarzenia.

 

      

 

2018-09-17 - Pielgrzymka do Ołomuńca

 

Siedemnastego września, 45 osobowa grupa parafian wybrała się na pielgrzymko - wycieczkę do Czeskiego Ołomuńca. Pierwszym punktem podróży był Święty Kopeczek (Svaty Kopecek) i nawiedzenie Bazyliki Nawiedzenia NMP. To wyjątkowe miejsce z cudownym obrazem Madonny stanowi jedno z najważniejszych sanktuariów pielgrzymkowych na Morawach. To tutaj Papież Jan Paweł II dokonał 21 maja 1995 r. uroczystej kanonizacji Jana Sarkandra.

Kolejnym punktem naszej podróży była ołomuniecka starówka, po której oprowadził nas lokalny przewodnik Zwiedziliśmydwa rynki miejskie (główny i Mariacki), gotycki ratusz z oryginalną wersją zegara astronomicznego przypominającego praski Orloj, zespół barokowych fontann, XVIII wieczne słupy: Kolumna Mariacka i monumentalna Kolumna Trójcy Przenajświętszej (obiekt z Listy UNESCO - jedyny w swym rodzaju w Europie Środkowej), liczne zabytki sakralne m.in. wspaniała (pierwotnie gotycka) katedra św. Wacława (z kaplicą relikwii św. Jana Sarkandra), przepiękny barokowy kościół św. Michała Archanioła. Ołomuniecka starówka uważana jest za drugi najważniejszy, po Pradze, zespół zabytkowy w Czechach.

Na czasie wolnym była okazja, żeby skosztować specjalności regionu: ołomunieckie „twarożki” (tzw. olomoucké syrečky) czyli jedyny morawski ser z Chronioną Nazwą Pochodzenia (PDO). Był także czas na posiłek, możliwość zakupów i kupna „twarożków”.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-16 - Rekolekcje parafialne w Kokoszycach

 

W tym roku rekolekcje parafialne w Kokoszycach odbyły się od 14 do 16 września

Wyjazd uczestników spod kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego nastąpił zgodnie z planem krótko po godz. 16.00-tej. Jednak podróż odbyła się z małymi przeszkodami, gdyż na autostradzie A4 i A1, ze względu na opady deszczu, miały miejsca wypadki drogowe. Było to przyczyną, iż do Kokoszyc szczęśliwie dotarliśmy dopiero około godz. 17.45. Po krótkim przywitaniu siostra Tatiana rozdała klucze do pokoi według życzenia, aby następnie zgodnie z planem rekolekcji o godz. 18.00 zebrać się w kaplicy na modlitwie i spotkaniu z rekolekcjonistą ks. Januszem Wilkiem.

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Św., ks. Janusz Wilk przywitał serdecznie przybyłych i przedstawił kilka informacji zarówno co do harmonogramu rekolekcji jak również o zachowaniu bezpieczeństwa w domu rekolekcyjnym. W czasie prowadzonych konferencji ks. Janusz Wilk bardzo ciekawie i sugestywnie omawiał tematy związane zarówno z pobożnością wiernych, jak również miejscami biblijnymi.

I tak w pierwszym dniu przedstawił prawdy związane z modlitwą, a szczególnie o mogących wystąpić pokusach w czasie modlitwy. Kolejna konferencja dotykała duchowości modlitwy oraz mogących wystąpić problemów.

Jako miejsca biblijne na jednej z konferencji został przedstawiony Wieczernik w Jerozolimie, jego funkcja, znaczenie oraz jako miejsce ostatniej wieczerzy Pana Jezusa z apostołami. Na kolejnej konferencji ks. Janusz Wilk przedstawił miejsce biblijne, miasto Filippia, gdzie między innymi przebywał św. Paweł. Do jej mieszkańców później skierował list.

Jako  ciekawostkę ks. rekolekcjonista przedstawił historię domu rekolekcyjnego w Kokoszycach, ich właścicieli oraz w jaki sposób stał się domem rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej.

Codziennie odprawiane były Msze św., na których przewodniczący celebracji, w czasie homilii nawiązywał do wcześniej przeczytanego Słowa Bożego. W pierwszym dniu dużą niespodzianką były odwiedziny naszego proboszcza ks. Andrzeja Nowary, który wraz z ks. Januszem Wilkiem odprawił wieczorną mszę św.

W niedzielę po mszy św. spożyliśmy uroczysty obiad ( posiłki serwowane były wyśmienite i myślę, iż nikt nie odchodził od stołu głodny), potem nastąpiły podziękowania, pożegnanie i życzenia szczęśliwego powrotu do domów, a o godz. 13.30 autokarem wyruszyliśmy w drogę. Do Wirku przybyliśmy ok. godz. 14.45, tym razem bez jakichkolwiek przygód.

W rekolekcjach uczestniczyły 33 osoby, w tym 4 mężczyzn.

Jan Krawczyk

 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-13 - Poświęcenie Krzyża misyjnego

 

Wiosną z Krzyża misyjnego stojącego obok Domu Parafialnego zaczęły spadać cyfry i litery informujące o odbytych w parafii misjach. Po bliższych oględzinach okazało się, że cała góra Krzyża jest spróchniała. Stąd decyzja o jego wymianie. Zrobienia nowego Krzyża podjął się autor starego. W poniedziałek 10 września stary Krzyż został zdemontowany. We wtorek 11 września nowy Krzyż został postawiony, a 13 września w Wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego przed Mszą św. wieczorną nastąpiło poświęcenie nowego Krzyża. Uczestnicy  wieczornej Mszy św. zgromadzili się wokół Krzyża. Po oddaniu hołdu Krzyżowi, nastąpiło jego poświęcnie, a następnie procesyjnie przeszlismy do kościoła uczestniczyćw Dniu fatimskim.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-09 - RIR - wyjazd młodzieży do Istebnej

 

W dniach 7-9 września odbył się RIR (wyjazd rekreacyjno, integracyjno, rekolekcyjny) do Istebnej zorganizowany przez księdza Tomka. Było nas 31 osób z naszej parafii i nie tylko. Wyjazd miał miejsce w piątek w godzinach popołudniowych tak, aby każdy z nas mógł zdążyć po szkole, uczelni czy pracy. Już w autokarze dobrze się bawiliśmy głośno śpiewając i grając w gry. Po przyjeździe wszyscy zgromadziliśmy się na wspólnej kolacji, a po niej na konferencji księdza na temat relacji z ludźmi i Bogiem. Wieczór był pełen rozrywki i integracji. Kolejnego dnia wszyscy wyruszyliśmy do Koniakowa do domu rekolekcyjnego Emaus, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy we mszy świętej, a później czekał nas obiad. Po powrocie był czas na odpoczynek, bo wieczorem kolejną atrakcją było ognisko. Wcześniej jednak zgromadziliśmy się na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W niedzielę spotkaliśmy się wszyscy, wraz z miejscową ludnością na mszy w parafialnym kościele w Istebnej. Aż w końcu przyszedł czas by wracać. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ustroniu. Owocem tego wyjazdu jest powiększenie się naszej wireckiej wspólnoty oaozwej. Oby więcej takich inicjatyw i więcej chętnych młodych, by w nich uczestniczyć.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-04 - Inauguracja nowego roku formacyjnego

 

Wtorek 4 września był dniem spotkania grup i wspólnot podejmujących formację w naszej Wspólnocie parafialnej. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. podczas której wybrzmiała modlitwa do Ducha Świętego o Jego dary, moc i światło na najbliższe miesiące. Podczas Mszy św. została też zwrócona uwaga na to, że Eucharystia powinna mieć szczególne miejsce w życiu tych, którzy chcą iść drogą Ewangelii.

Po Mszy św. miała miejsca tradycyjna już agapa. Miała się odbyć na 'farskim ogrodzie', ale padający deszcz sprawił, że sprawnie została przeniesiona do Domu Parafialnego. Czas agapy, to czas spotkania, rozmów, cieszenia się obecnością drugiego człowieka. Był czas spotkania tych najmłodszych w parafii z tymi starszymi. Na co, na codzień trudno znaleźć czas.                                                             

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-09-02 - Rycerze Kolumba - 'nowe rozdanie'

 

U Rycerzy Kolumba nowy rok bratni rozpoczyna się w lipcu. Pod koniec starego mają miejsce wybory nowego zarządu Rady. Mogą być na poszczególne 'urzędy' wybrane te same osoby, ale muszą się odbyć wybory. Ważnym momentem życia Rady jest chwila wprowadzenia nowych 'funkcjonariuszy' na urząd. Taka ceremonia miała miejsce w niedzielę 2 września po Mszy św. o godz. 13.00.

Wprowadzenia na urząd dokonał Delegat Rejonowy br. Andrzej Stefaniuk. W ceremonii uczestniczyli nie tylko wprowadzani na urząd Rycerze, ale także inni Rycerze oraz bliscy.

  

 

Zarząd naszej Rady na rok bratni 2018/2019:

Tadeusz Kwiatkowski - Wielki Rycerz

Krzysztof Florian - zastępca Wielkiego Rycerza

Tomasz Buchcik - kronikarz
Sławek Siwek - skarbnik
Karol Labus - powiernik na 3 lata
Krystian Paluch - powiernik na 2 lata
Sebastian Skutnik - powiernik na 1 rok
Piotr Grabowski - sekretarz do spraw finansów
Grzegorz Adamczyk - kustosz 
Roman Wycisk - kanclerz 
Marek Wareda - lektor
Piotr Piotrowski - radca
Jan Schwan - strażnik wnętrz 
Janusz Brożek - strażnik bram

 

2018-08-30 - Wyjazd minstrantów

 

Grupa młodszych ministrantów w dniach 27 - 30 sierpnia zaliczyła wyjazd do Kokotka. Przebywali tam w oblackim ośrodku 'Niniwa'. Podczas tego wyjazdu wiele chodzili po okolicznych leśnych ścieżkach, odwiedzili pobliski aqva park, grali na miejscowym boisku w piłkę, jeden z wieczorów upłynął na grilowaniu. Ważnym momentem każdego dnia była także poranna Eucharystia i wieczorna wspólna modlitwa. Poranna Msza św. była przeżywana wspólnie z ministrantami i Dziecmi Maryi z parafii św. Józefa w Chorzowie, którzy tam też w tym czasie przebywali. W czasie wyjazdu opiekowali się nimi p. Irek i ks. proboszcz.

2018-08-19 - Pielgrzymka kobiet do Piekar

 

Niedziela 19 sierpnia była dniem tradycyjnego pielgrzymowania swiata żeńskiego naszej diecezji do Matki Bożej Piekarskiej. Do Piekar pielgrzymowały także nasze parafianki.  O godz. 5.30 z naszego kościoła wyruszyła grupa piesza (ok. 100 osób). Ich przewodnikiem na pielgrzymim szlaku był ks. Tomasz. Do Piekar pojechała takze autokarem grupa 40 osobowa. Wyjechali o 7.45 z ul. Ściegiennego. Z rozmów wiemy, że także samochodami czy środkami komunikacji publicznej do Piekar taż udała się grupa pań i młodzieży żeńskiej z naszej parafii. Po pobycie na piekarskim wzgórzu wypełnionym modlitwą i innnymi spotkaniami pątniczki wróciły do domu. W kościele powracające osoby zostały powitane ok. 19.35. Były powitane przez najbliższych. Po krótki powitaniu i nabożeństwie zakończyła się kolejna niedziela piekarskiej pielgrzymki.

2018-08-13 - Msza św. za zmarłych duszpasterzy i parafian

 

W poniedziałek po odpuście pamiętamy o tych, którzy tworzyli naszą Wspólnotę parafialną w przeszłości. Wieczorem została odprawiona Msza św. za zmarłych duszpsterzy i Parafian. Została ona odprawiona tradycyjnie w kaplicy św. Wawrzyńca.  

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-08-12 - Odpust św. Wawrzyńca 2018

 

Sobotnią wieczorną Mszą św. rozpoczęła się tegoroczna uroczystość odpustowa. Kazanie odpustowe głosił w tym roku ks. Piotr Brząkalik, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach - Szopienicach. Została nam krótko przypomniana postać naszego Patrona św. Wawrzyńca, a następnie nasza uwaga została zwrócona na Eucharystię. Sumia odpustowa o 11.00 była sprawowona w intenji miedzy innymi: Parafian, o powołania kapłańskie, za duszpasterzy, zmarłych parafian. Koncelebrowało tę Msze św. sześciu kapłanów (wśród nich ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz), a przewodniczył jej ks. Jerzy Lisczyk. 

Popołudniu o 16.15 były nieszpory odpustowe. Po błogosławieństwie była możliwość uczczenia relikwii św. Wawrzyńca.

Następnie była możliwość, po raz kolejny, wspólnego świętowania przy kawie i kołoczu na farskim ogrodzie. Grupa Parafian z tego zaproszenia skorzystała. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-07-03 - Dzień wirecki w Częstochowie

 

We wtorek 3 lipca do Częstochowy udała się autokarowa (trzy autobusy) pielgrzymka. Przy kościele św. Barbary w Częstochowie na  autokary czekali piesi pielgrzymi. Stamtą nastąpił wspólny przemarsz do jasnogórskiego Sanktuarium. O 9.30 wszyscy Pielgrzymi czestniczyli we Mszy św. Po Mszy św. był czas na indywidualną modlitwę, rozmowy pielgrzymkowe oraz posiłek.

Kolejnym ważnym momentem tego dnia był wyjazd wszystki do sanktuarium o Pio. Tam w kaplicy gospodarz miejsca opowiedział o o. Pio i tym miejscu. Następnie została odprawiona droga krzyżowa. Po niej była chwila rozrywki. Przed 17.00 nastapił powrót przez Częstochowe (gdzie wysiedli, ci których czekał pieszy powrót pilegrzymkowy) do domu. 

Piesi pielgrzymi zostaną w sobotę (8 lipca) powitani w kościele parafialnym.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-30 - Pielgrzymka do Częstochowy 2018

 

W sobotę 30 czerwca wyruszyła kolejna parafialna piesza pielgrzymka do Częstochowy. Rozpoczęła się ona o 7.00 Mszą św. Uczestniczyli w niej pielgrzzymi oraz ich bliscy, którzy przyszłi ich wyprawić w drogę. Bagaże zostały spakowane do busa przed Msza św.  Stąd bezpośrednio po Mszy św. wyruszyli na pielgrzymi szlak. W sobotę dotarli do Świerklańca. W niedzielę mają dotrzeć do Woźnik, a w poniedziałek na Jasną Górę. Tam we wtorek ... o tym w następnym wpisie.

 

(zdjęcia z I pierwszego dnia pielgrzymki w Galerii)

2018-06-18 - Msza św. na zakończenie roku formacyjnego 2017/2018

 

Grupy spotykające się i wzrastające w wierze w naszej Parafii, w poniedziałek 18 czerwca uczestniczyły wieczorem we Mszy św. Podczas tej Mszy św. dziękowały za miniony rok, za czas przeżywany we Wspólnocie, za wszystkie spotkania formacyjne i modlitewne. 

Po Mszy św. odbyła się tradycyjnie w farkim ogrodzie agapa. Była to okazja do wspólnego świętowania. Podczas tego można powiedzieć 'parafialnego Dnia Wspólnoty' były budowanwe więzi międzywspólnotowe.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-17 - Festyn Parafialny 2018

 

W niedzielę po 13 czerwca obchodzimy naszą uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego. Kazanie w tym roku podczas niedzielnych Mszy św. głosił ks. Antoni Klemens - proboszcz parafii św. Józefa w Chorzowie. W niedzielę odpustową nasi Rycerze Kolumba organizują festyn parafialny. W tym toku dochód z festynu postanowili przeznaczyć na wsparcie 'Panamskich Marzycieli' - młodzież, która wybiera się na ŚDM w Panamie.

Festyn rozpoczął się o 15.00 częscią tzw. dziecięcą. Dla dzieci zostały przygotowane konkursy, turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Atrakcją okazał się radiowóz policyjny. Przyjechali nim policjanci z dzielnicowego posyerunku. Dzieci mogły zobaczyć, przymierzyć wyposażenie policjatów, usiąść w radiowozie.

Główna cześć festynu rozpoczeła się po Mszy św. ok. godz. 18.00. Na scenie zaprezentowały się zaproszone zespoły: Na Szlaku, Aglet, Michalina oraz Albo i Nie. W czasie ferstynu wśród posiadaczy cegiełek poprzez które była wspierana organizacja i cel festynu rozlosowane zostały atrakcyjne nagrody.

Festyn został zakończony modlitwą tuż po 22.00.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-16 - Pielgrzymka dzieci wczesnokomunijnych i ich rodziców

 

W sobotę 16 czerwca tegoroczne dzieci wczesnokomunijne wraz ze swoimi najbliższymi, p. katechetką Edytą oraz ks. Proboszczem wybrali się na pielgrzymkę. Celem pielgrzymowania były sanktuaria maryjne w Leśniowie i w Gidlach. Po przybyciu do Leśniowa o godzinie 10.00 uczestniczyli wraz z innymi grupami dzieci we Mszy św. Następnym punktem pobytu w Leśniowie czas rekreacji. Był to czas pieczenia kiełbasy, zabawy i rozmów.

Z Leśniowa ok. 13.30 grupa wyruszyła do Gidel. Tam miejscowy dominikanin opowiedział o kulcie, który ma tam miejsce. Uczetnicy pielgrzymki wysłuchali z uwagą tej ciekawej opowieści.

Po krótkim czasie wolnym nastąpił powrót. W drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewał radosny śpiew.  

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-14 - Urodziny ks. Adama

 

14 czerwiec to dzień szczególny dla ks. Adama Luchowskiego. To dzień kiedy dziękuje Bogu za dar życia. Tego dnia wieczorem ks. Adam wraz ks. Proboszczem, ks. Tomaszem i swoim kolegą ks. Michałem odprawił Msze św. Zgromadzeni wierni wraz z Nim dziękowali Bogu za dary, które otrzymuje oraz prosili o dalsze łaski, dary dla Jego posługi duszpasterskiej. 

Po Mszy św. wielu Parafian i nie tylko złożyło ks. Solenizantowi życzenia. Dziękujemy tym wszystkim, którzy swoją obecnością wyrazili życzliwość wobec ks. Adama, modlili się za Niego i złożyli życzenia. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-10 - Jubileusz ks. Franciszka Zająca

 

W dniu 2 czerwca tego roku ułynęło 50 lat od święceń kapłańskich ks. Franciszka Zająca - poprzedniego proboszcza naszej Parafii. To wydarzenie było okazją do wspólnego: ks. Franciszka i Parafian, dziękczynienia za dar Jego kapłaństwa. O godzinie 11.00 w niedzielę 10 czerwca ks. Franciszek wraz z aktualnie posługującymi w naszej Parafii księżmi: ks. Andrzejem Nowarą, ks. Adamem Luchowskim, ks. Tomaszem Tesarczykiem oraz pochodzącym z naszej Parafii ks. Witoldem Kanią odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kapłaństwa, którym został obdarowany przed 50 laty. W kościele zgromadziła się liczna rzesza Parafian. Przed błogosławieństwem przedstawiciele PRD w imieniu Parafian złożyli Jubilatowi życzenia. Uczyniły to także dzieci. 

Po Mszy św. była możliwość spotkania z Księdzem Jubilatem. Przed domem parafialnym zostały przygotowane stoły na których był kołocz oraz kawa. Podczas tego spotkania wielu Parafian podeszło do ks. Franciszka i złożyło życzenia. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-09 - Turniej o Puchar Farorza 2018

 

Dziś w godzinach dopołudniowych odbył kolejny turniej piłkarski o Puchar Farorza. Był to wstęp do festynu, który odbędzie się w przyszłą niedzielę (17.06.2018.).
I miejsce - Nowa Wieś
II miejsce - Gwiazda
III miejsce - DZD
Drużynom dziękujemy za sportową rywalizację. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

(kilka zdjęć w Galerii)

2018-06-03 - Świętowanie dzieci wczesnokomunijnych.

 

Tegoroczne dzieci wczesnokomunijne z rodzicami, jak i z poprzednich lat zostały zaproszone na popołudniowe świętowanie w Domu Parafialnym. Grupa, która odpowiedziała na to zaproszenie spotkała się po nieszporach w Domu Parafialnym. Spotkanie to było pełne radości. Czas upłynął na rozmowach, śpiewie i zabawie. W trakcie zrodził się pomysł, by pierwsza niedziela czerwca była świętem dzieci wczesnokomunijnych w parafii. Rano podczas Mszy św. uroczystość ostatnich dwóch roczników, a popołudniu okazja do spotkania wszystkich poprzednich roczników. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-03 - Rocznica i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci wczesnokomunijnych

 

W pierwszą niedzielę czerwca podczas Mszy św. o 11.00 ważne chwile przeżyła grupa dzieci wczesnokomunijnych z ostatnich lat. Dzieci, które rok temu przystąpiły do Komunii św. obchodziły rocznicę tego wydarzenia.

Dzieci, które dwa lata temu przystąpiły do I Komunii św. w wieku przedszkolnym odnawiały swoje przyrzeczenia chrzcielne. Przyrzeczenia, które przy ich chrzecie  przed laty złozyli ich rodzice. Tym wydarzeniem dzieci i ich rodzice zakonczyli dwuletnią katechezę po uroczystości Wczesnej Komunii przy parafii. W tym czasie , tak jak i do Wczesnej Komunii św. prowadziła ich p. Katechetka Edyta.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-06-02 - Młodzież na Lednicy

 

W sobotę o godz. 1.00 w nocy młodzież naszej parafi już po raz drugi wybrała się na na pola Lednickie, aby wraz z kilkudziesięcioma tysiącami młodych ludzi z całej Polski przeżywać swoją wiarę. Warto dodać, że wraz z nami wybrali się młodzi z parafii ościennych. Od poczatku wszytskim dopisywały wspaniałe humory. Był to dla nas czas budowania i pogłębiania więzi, zabawy, rozmów, a nade wszytsko modlitwy i osobistej refleksji. Obok Eucharystii kulminacyjnym punktem spotkania było obmywanie nóg. Młodzi w geście pokory i miłości mogli na wzór Jezusa, obmyć sobie stopy. Dla wielu było to nowe, mocne doświadczenie, które z pewnosćią na długo pozostanie w ich pamięci. Dużo by jeszce można było pisać. Warto już za rok samemu doświadczyć fenomenu Lednicy...

 

2018-05-31 - Boże Ciało

 

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa przypadła 31 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. na ul. Jarzębinowej przy bloku z ul. J. Curie 1. Po Mszy św. rozpoczęła sie procesja, którą Jezus przeszedł ulicami naszej Parafii. Procesja przeszła ulicami: Jarzębinową, Osiedlową, Główną, 1 Maja, Ściegiennego, do kościoła. Ołtarze zostały przygotowane przez: 1 - p. Wilk i osoby pomagające, 2 - Rycerzy Kolumba, 3 - młodzież (głownie 'Panamskich marzycieli'), 4 - Legion Maryi. Uroczystość zakończyła się tradycyjnie krótkim dziękczynnym nabożeństwem w kościele.

2018-05-29 - Majowe na ul. Kolberga

 

Miesiąc maj, to nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryji Panny. Czas śpiewu litanii i innych pieśni maryjnych. We wtorek 29 maja na prośbę mieszkańców to nabożeństwo odbyło się przy krzyżu na ulicy Kolberga. Przy pięknej pogodzie, zgromadziła się przy krzyżu spora grupa Parafian - nie tylko z tej ulicy. Modlitwie przewodniczył ks. Tomasz. Różne modlitwy przeplatane były pieśniami maryjnymi. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem kapłańskim. Podczas rozmów w drodze powrotnej można było usłyszeć słowa aprobujące tę inicjatywę.

 

 

2018-05-27 - Piekarska pielgrzymka mężów i młodzieńców

 

Ostatnia niedziela maja, to dzień diecezjalnej pielgrzymki świata męskiego naszej diecezji do Piekar Śląskich. Do Matki Bożej pielgrzymowali także mężczyźni naszej parafii. Udali się tam różnymi śrokami lokomocji: rowerami, samochodami, autobusami. Grupa piesza z nasej parafii (ok. 70 osób) wyruszyła z kościoła ok. 5.30. Towarzyszył im ks. Adam. Wyruszyli z modlitwą na ustach.

Droga powrotna pieszych pielgrzymów (ok. 50 mężczyzn), z którymi od Szombierek pielgrzymował ks. Tomasz zakończyła się w kościele ok. 19.00. Zostali już na ulicach powitani przez najbliższych, a w kościele nabożenstwo zakończyło ten pielgrzymkowy dzień.

2018-05-20 - Wczesna Komunia Święta

 

W trzecią majową niedzielę tradycyjnie po raz pierwszy przystąpiły do Komunii dzieci w wieku przedszkolnym. Miało to miejsce podczas Mszy św. o godz. 11.00. Po całorocznym przygotowaniu przez p. katechetkę Edytę i rodziców tę radość przeżyła grupa 8 dzieci. Radośnie swoją wdzięczność Jezusowi za ten dzień dzieci i rodzice w obecności gości wyrazili podczas popołudniowego nabożeństwa.

2018-05-19 - Czuwanie w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Św.

 

W życiu Wspólnoty parafialnej ważne miejsce powinna zajmować Wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W naszym parafialnym Wieczerniku w ten ważny wieczór miało miejsce modlitewne czuwanie. Zgromadzeni Parafianie najpierw wsłuchali się w liturgię Słowa. Następnie miała miejce modlitwa o dary Ducha Św. Można było było podejść do ołtarza na którym był Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie i przez symboliczne zasypanie kadzielnicy poprosić o poszczególne dary Ducha Św.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-05-13 - I Komunia Święta 2018

 

W niedzielę 13 maja 2018r. podczas Mszy św. o 9.00 do I Komunii Świętej przystąpiły dzieci z kl. III szkół podstawowych. Grupa przystępująca do I Komunii Świętej liczyła 55 dzieci. Zostały one poprowadzone przez katechetki: p. Barbarę Labus i p. Marię Głowacką. Homilię wygłosił ks. Tomasz Tesarczyk. Dzieciom towarzyszyli najbliżsi. Popołudniu o 15.00 dzieci i ich najbliżsi zgromadzili się na nabożenstwie dziękczynnym. Radośnie wyrazili swoję uwielbienie Bogu.

 

(zdjęcia w galerii)

2018-05-12 - Bierzmowanie 2018

 

W dniu 12 maja 2018r. podczas Mszy św. o godz. 15.00 ks. bp Adam Wodarczyk udzielił sakramentu bierzmowania. Na dar Ducha Świętego otwarła się młodzież naszej parafii, sąsiedniej parafii św. Andrzeja Boboli oraz młodzież ze Szkoły św. Łukasza. Do sakramentu dojrzałości chrześcijanskiej przystąpiły 82 osoby (42 dziewczyny i 40 chłopców). W Mszy św. uczestniczyli także bliscy bierzmowańców: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz parafianie. Podczas Mszy św. przez zebraną kolektę został wsparty Fundusz Stypendialny ks. E. Szramka.

 

(zdjęcia w galerii)

 

2018-05-03 - I Komunia Św. - uczniów Szkoły św. Łukasza

 

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski podczas Mszy św. o 9.30 do I Komunii Św. przystąpiło siedmioro uczniów ze Szkoły św. Łukasza:

1. Benedykt Bończyk

2. Dawid Ciupka

3. Dawid Chojnacki

4. Jan Giemza

5. Kinga Lupa

6. Sebastian Mokry

7. Bartosz Świerczyński

Podczas uroczystości obecni byli i modlili się z nimi i za nich: rodzice, krewni, parafianie i katecheci: p. Iwona i p. Marcin. Dla katechetów był to dzień, w którym cieszyli się owocami swej pracy pośród tych dzieci.

 

(zdjecia w Galerii)

2018-04-21 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik.

 

W sobotę 20 kwietnia odbyła się VIII pielgrzymka parafialna do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej i do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po przyjeździe do Czernej najpierw o. Jacek opowiedział historię Karmelu w Czernej oraz przyjął kolejne 4 osoby z naszej Parafii do Rodziny noszących Szkaplerz. O 10.00 była Msza św., po niej została odprawiona Droga Krzyżowa. Potem był czas na kawę i chwilę wytchnienia. Kolejnym etapem pielgrzymki były krakowskie Łagiewniki. Tam o 15.00 uczetniczliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Czas do Koronki i po koronce został indywidualnie 'zagospodarowany' przez pielgrzymów w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i w sanktuarium św. Jana Pawła II. O 17.00 rozpoczęła się droga powrotna. Czas w autokarze to czas modlitwy i rozmowy na podsunięte przez pielgrzymów pytania, a także aktualne tematy związane z życiem Kościoła.

 

 

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-20 - Urodziny ks. Franciszka

 

W środę 18 kwietnia swoje kolejne urodziny obchodził ks. Franciszek Zając - poprzedni proboszcz Parafii. W tym dniu przebywał na swoich rekolekcjach rocznikowych. Stąd Msza św. w Jego intencji była sprawowana w piątek 20 kwietnia. Po Mszy św. w kawiarence parafialnej była możliwość złożenia życzeń Solenizantowi oraz spotkania z Nim przy kawie i kołoczu.

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-16 - Oaza Dorosłych w Krakowie

 

W miniony poniedzałek wspólnota Oazy Dorosłych wraz z innym parafianami wybrała się na jednodniowoą wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Krakowskiej Starówki, następnie przeszliśmy na 'Skałkę'. Tam odwiedziliśmy groby znanych Polaków i kościół. Ostatnim punktem programu był krakowski Kazimierz. 

 

(zdjęcia w Galerii)

2018-04-15 - Domowy Kościół w Tenczynie

 

W dniach 13-15.04 wspólnota Domowego Kościoła przeżywała swój RIR (wyjad Rekolekcyjno Integracyjno Rozrywkowy) w Tenczynie k. Rabki. Zabawa, rozmowy, spacery i dużo modlitwy; tak najkrócej można streścić przeżyty czas. Pan Bóg o wszystko i Wszystkich sie zatroszczyl. Jemu chwała za ten czas!

 

 

(więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-14 - ACIES Legionu Maryi -

 

Uroczystość Legionu Maryi ACIES kurii nowobytomskiej odbyła się 14 kwietnia 2018 w kościele św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku. Rozpoczęła się o godzinie 9.15 modlitwą różańcową. Następnie Mszę świętą celebrował ks. proboszcz Andrzej Nowara. Po homilii część obecnych podjęła dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po czym nastąpiło odnowienie poświęcenia się Matce Bożej. Po błogosławieństwie ks. proboszcz zaprosił wszystkich na agape.

Legioniści i auksyliatorzy spotkali się w kawiarence parafialnej na kawie i kołoczu. Podczas spotkania przy stole była miła atmosfera do rozmów z członkami naszej kurii.

 

(Więcej zdjęć w Galerii)

2018-04-09 - Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

 

W poniedziałek, 9 kwietnia 2018r. ochodziliśmy przeniesioną z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ten dzień przeżywamy także jako Dzień Świętości Życia. W obronę życia poczętego, a zagrożonego angażuje się Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Angażujący się w to Dzieło, zobowiązuja się do odmawiania 10 różańca i specjalnej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego utratą życia i jego rodziców. Podczas Mszy św. porannej i wieczornej do dzieła przystąpiły w tym roku 53 osoby.

We wtorek, 10 kwietnia w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podczas zebrania Rycerzy Kolumba włączyło się także 8 Rycerzy.

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Wawrzyniec, siedziba: Ruda Śląska - Wirek, Czajkowskiego 16.