Przejdź do treści

WITAMY NA STRONIE PARAFII
ŚW. WAWRZYŃCA I ANTONIEGO
W RUDZIE ŚLĄSKIEJ - WIRKU

 

Aktualności z życia Parafii

Aktualności z życia Kościoła

Papieski tweet


Sprawy bieżące

Salezjańska Szkoła 'Don Bosko' w Świętochłowicach zaprasza

Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach zaprasza absolwentów klas ósmych do kontynuacji nauki w technikum informatycznym oraz liceum ogólnokształcącym w klasie: medycznej, politechnicznej lub dziennikarsko-prawniczej.

Dysponujemy jeszcze kilkoma wolnymi miejscami do klasy VII Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej.

Szczegóły na stronie www.salezjanie.com.pl

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
ks. Andrzej Urbańczyk
dyrektor szkoły

--

Salezjański Zespół Szkół Publicznych 'Don Bosko'
ul. Wojska Polskiego 82
41-603 Świętochłowice
tel. 32 345 21 66
www.salezjanie.com.pl
e-mail: swietochlowice@salezjanie.com.pl

Komunkat abpa w związku z sytuacją na kopalniach

 

 

SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO

W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ W ŚLASKICH KOPALNIACH

 

Drodzy Bracia i Siostry! Drodzy górnicy!

W dobie zmagania się ze skutkami stanu epidemii w naszym kraju, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej. Dla nas chrześcijan wyjątkową formą solidarności jest również modlitewne wsparcie najbardziej potrzebujących oraz polecanie ich Bożej Opatrzności i opiece świętych Patronów.

Naszą szczególna modlitwą ogarniamy osoby zakażone koronawirusem, ich rodziny oraz służby sanitarno-medyczne. Miłosierdziu Bożemu polecamy wszystkich zmarłych i pogrążonych w żałobie po ich stracie.

W ostatnich dniach docierają do nas niepokojące informacje o wykrytych ogniskach zakażenia koronawirusem pośród naszych braci górników, a także ich rodzin. Ponieważ choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie ludzkie życie, dlatego proszę wszystkich diecezjan o żarliwą modlitwę w intencji powrotu do zdrowia tych, którzy aktualnie doświadczają niemocy i ograniczeń wynikających z pogorszonego stanu zdrowia. Prośmy dla nich o zdolność przeżywania osobistych przeciwności w jedności z Chrystusem, który „wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby” (Mt 8,17).

Drodzy górnicy, szczególnie Ci dotknięci zakażaniem!

Wraz z Biskupami pomocniczymi i Waszymi parafialnymi duszpasterzami zapewniam Was o wstawienniczej modlitwie, a także o gotowości charytatywnego wsparcia tych Braci górników i ich rodzin, którzy najbardziej będą dotknięci skutkami choroby, paraliżującej życie społeczne na całym świecie. Przyjmijcie słowa – jakże aktualne w obecnej sytuacji – wygłoszone przeze mnie w zeszłym roku przy okazji Mszy św. barbórkowej: „Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże. Zapewniam, że Kościół modli się za was nieustannie! Z serca życzę wszystkim po staropolsku i po śląsku: «Szczęść Boże!». Niech treść tego pozdrowienia będzie codziennie waszym udziałem”.

Modlitewną pamięć dopełniam jeszcze życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności. Z serca Wam błogosławię: w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.

Szczęść Boże!

 

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

Katowice, 08.05.2020 r., w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika VA I – 31/20


Zarządzenie ks. abpa. W. Skworca z dn.04.05.2020r.

Apel abpa. katowickiego

 

page1image12558048

 

APEL ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
Z OKAZJI ŚWIĘTA ŚW. JÓZEFA, ROBOTNIKA

 

Drodzy Bracia i Siostry! Pokój wam!

W przededniu święta św. Józefa i uroczystości NMP Królowej Polski, wobec trwającej i nieprzewidywalnej sytuacji pandemii, zwracam się do wszystkich wiernych archidiecezji katowickiej z prośbą o dalszą, wytrwałą modlitwę w intencji ustąpienia zagrożeń. Wzywam do modlitwy za tych, którzy w tym czasie stracili życie, zdrowie, poczucie sensu i bezpieczeństwa, a nawet wiarę! Nasze wspólne i osobiste modlitwy zanośmy do Boga przez pośrednictwo Matki Bożej Piekarskiej – Lekarki i św. Józefa, patrona pracujących.

Zachęcam Was do kontynuowania codziennej modlitwy różańcowej w gronie rodzinnym o godz. 20.30. W maju dołączmy do niej odmawianie Litanii Loretańskiej i śpiew pieśni maryjnych, które zwyczajowo wybrzmiewały nie tylko podczas tradycyjnych nabożeństw majowych.

Moi Drodzy, początek maja kojarzymy także z wypoczynkiem i tzw. długim weekendem. Jednakże z oczywistych powodów tegoroczna „majówka” będzie zupełnie inna niż poprzednie. Dni wolne od pracy przeżyjemy zasadniczo w samotności lub z rodziną. W tej sytuacji zwracam się do duszpasterzy i wiernych świeckich z apelem, aby w pierwszy dzień maja – a jest to pierwszy piątek miesiąca – podtrzymać pokutny charakter tego dnia, zachowując wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i podejmując w zjednoczeniu z Najświętszym Sercem Jezusa inne wyrzeczenia wynagradzające.

Piątek – 1 maja roku 2020 – niech pozostanie dniem postu i modlitwy, zarówno w intencji szybkiego ustania pandemii, jak i obfitego, nawadniającego daru deszczu. Polecajmy ponadto Bożej Opatrzności nasz naród, kraj i osoby, którym powierzono posługę rządzenia, abyśmy, kierując się zasadą wspólnego dobra, w zgodzie oraz w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny budowali pomyślną codzienność i przyszłość naszej Ojczyzny.

Polecając się opiece św. Józefa, módlmy się za tych, którym z powodu pandemii zagraża bezrobocie. Prośmy o dary Ducha Świętego dla pracodawców, aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowali miejsca pracy; aby mężnie odpierali pokusy wykorzystywania trudnej sytuacji do działań na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy.

 

 

† Wiktor Skworc Arcybiskup Metropolita Katowicki

 

 

 

Katowice, 28 kwietnia 2020 r. VA I – 27/20

 

 

 

 

 

 

 


Słowo do Parafian

 

Słowo do Parafian,

 

Po ostatnich niełatwych tygodniach, kiedy to nawet liturgia Triduum Paschalnego była odprawiana bez udziału wiernych, dzisiejszy dzień przyniósł małe światełko w tunelu. Ksiądz biskup dał zgodę na przywrócenie tradycyjnych porządków odprawiania Mszy św. w parafiach.

Od najbliższego poniedziałku (tj. 20 kwietnia 2020) wracamy do tradycyjnego porządku odprawiania Mszy św. w naszym kościele. W niedziele będą o 7.00, 9.00, 11.00, 13.00 i 17.00. W tygodniu o 8.15 i 18.00. Obowiązują oczywiście ograniczenia wynikające z prawa. Według wielkości naszej świątyni w liturgii może uczestniczyć 77 osób. Transmitowane będą codziennie Msze św. o 8.15, a w niedziele Msze św. o 7.00 i 11.00. Codziennie będzie także transmisja modlitwy różańcowej o 20.30.

Nie wraca jeszcze do naturalnego biegu całość życia parafialnego. Cieszę się z tego, że w Waszych domach życie religijne nie ustało, a jak słyszę to w wielu rodzinach się obudziło. Cieszę się, że korzystacie z transmisji, które są z naszego kościoła. Dziękuję za telefony, maile czy ESM, które są informacją zwrotną, a które czasami się pojawiają.

Zbliża się miesiąc maj, który jest tradycyjnie miesiącem przystępowania dzieci do I Komunii św. W związku z tym, że dzieci i młodzież nie wrócili jeszcze do normalnych zajęć szkolnych, nie odbędą się we wcześniej ustalonych tradycyjnych terminach te uroczystości. Dzieci ze Szkoły św. Łukasza nie przystąpią do I Komunii św. 3 maja, dzieci z kl. III – 10 maja, a dzieci wczesnokomunijne – 17 maja. Po rozmowie z p. Katechetkami zostało ustalone, że uroczystości te zostaną przeniesione na wrzesień (13 wrzesień), jeśli okoliczności na to pozwolą. Koniec roku szkolnego to także czas, kiedy młodzież przyjmuje sakrament bierzmowania. W tym momencie można stwierdzić, że zaplanowana na 22 czerwca 2020r. uroczystość prawdopodobnie też zostanie przesunięta (tu czekamy na decyzję ks. biskupa).

W tym miejscu chciałbym jeszcze podziękować za Waszą troską o Parafie. Wyrazem tej troski są ofiary, które są przekazywane na konto parafialne czy przekazywane mnie przy różnych okazjach. Dzięki temu w miarę spokojnie ten niełatwy czas na razie przechodzimy.

Jak wiecie z początkiem roku podjęliśmy się realizacji ważnej, a koniecznej inwestycji jaką jest wymiana instalacji elektrycznej i przy tej okazji modernizacji oświetlenia w kościele. Kiedy w połowie marca rozwinęła się epidemia, postęp prac przy tej inwestycji był na etapie 50%. Trzeba było podjąć decyzję: kontynuować czy przerwać prace. Słysząc o etapie prac, zaufałem i zdecydowałem o kontynuacji prac, które jak mi dziś powiedziano zakończą się pod koniec maja. Zdawałem sobie sprawę, że łatwe i proste to nie będzie. Pierwszą fakturę, którą otrzymałem na 35 670zł. zapłaciłem z ofiar kolędowych. Na początku kwietnia otrzymałem kolejną fakturę na kwotę 68 958,63 zł. Z terminem płatności na 31 maja. Na dzień dzisiejszy brakuje mi do zapłacenia tej kwoty ok. 20 000,00 zł. Ufam, że Pan Bóg popatrzy na nas łaskawym okiem, bo jak wiemy Bóg jest dobry. Generalnie jak wiecie o pieniądzach niewiele mówię, ale to napisałem, bo jestem też o to pytany.

Przeżywamy trudny czas pod każdym względem. Wiemy jednak, gdzie szukać nam trzeba umocnienia, nadziei, sił do mierzenia się z dzisiejszą rzeczywistością. Stąd zapraszam do codziennej wspólnej modlitwy różańcowej o 20.30.

Ufam, że Pan pozwoli nam w odpowiednim czasie znów spotkać się w naszym parafialnym Wieczerniku i naszym Domu Parafialnym, by podjąć się tych wyzwań, które nam przygotowuje.

 

ks. Andrzej

Wasz Faroż

 


LINKI

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Wawrzyniec, siedziba: Ruda Śląska - Wirek, Czajkowskiego 16.