2024
2024-11-27 - Chór dalej świętuje
Nie samym śpiewem żyje człowiek. Ważne są również te chwile gdy się integrujemy, śmiejemy, cieszymy naszym towarzystwem. Lubimy być razem, we wspólnym gronie, przy jednym stole. Tak sobie świętujemy urodzinki i minionej Cecylki.
2024-11-24 - św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej (świętowanie chóru)
2024-11-11 - Polskie Mundury Wojskowe - wystawa
10 i 11 listopada 2024 roku, z okazji Święta Niepodległości zorganizowaliśmy w naszej parafii wystawę historyczną zatytułowaną „Polski mundur wojskowy”. Na wystawie zaprezentowano 11 mundurów począwszy od munduru powstańca śląskiego do najnowszego polskiego munduru wojskowego. Eksponaty zaprezentowane na wystawie są częścią kolekcji ks. Grzegorza Bracika. W niedzielę była możliwość obejrzenia wystawy pomiędzy Mszami Świętymi, natomiast w poniedziałek 11 listopada po Mszy św. ks. Grzegorz wygłosił prelekcję na temat historii Polskiego munduru wojskowego od 1918 roku do współczesności. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem parafian.
2024-10-18 - Pielgrzymka do Kochłowic
Wieczorem o 21.00 w piątek 18 października rozpoczęła się kolejna pielgrzymka do sanktuarium MB z Lourdes w Kochłowicach. Po modltwie przy krzyżu w przedsionku kościoła i błogosławieństwie ks. proboszcza grupa wyruszyła. Ok. 15 osób po opieką duchową ks. Ireneusza przybyło po 22.00 do Kochłowic. Tam wraz z tymi, którzy dojechali samochodami rozpoczęła się modlitwa w kościele sanktuaryjnym. Najpierw modlitwa rózańcowa, a później była sprawowana Msza św. W naszych modlitwach polecaliśmy intencje, które każdy z nas nosił w swoim sercu. Modlitwie różańcowej i Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz.
Po Mszy św. tradycyjnie spotkaliśmy się na agapie w salkach parafii kochłowickiej. Agapa przebiegała w dobrej, radosnej atmosferze. Po niej ok. 1.30 nastąpił powrót na Wirek. Transport powrotny został wszystkim zapewniony.
2024-09-22 - Chór w Kokotku
Reportaż z kopytkiem!!!
W dn.20 - 22.09.2024 nasz chór parafialny Wawrzyn miał okazję brać udział w warsztatach chóralnych, które odbyły się w Kokotku.
Podczas warsztatów mieliśmy sposobność nie tylko do szlifowania naszych umiejętności wokalnych, ale również mogliśmy spędzić ze sobą czas na wspólnych spacerach,aktywnym udziale w grach planszowych (polecam Ryzyk Fizyk - gra wciągnęła w szpony HAZARDU prawie cały chór, śmiem nawet zaryzykować stwierdzenie, że na moment się dał w to wkręcić nasz Farorz. Prowadziliśmy niekończące się rozmowy połączone z wymianą poglądów dotyczących aspektów wiary i życia co dziennego, przeciągających się do późnych godzin nocnych, a nawet śmiem zaryzykować stwierdzenie, że rannych.
Pierwszego ranka udało nam się nawet zaliczyć mroźny spacerek, połączony z wypadem na grzybki, co zaowocowało znalezieniem DWÓCH PURCHAWEK!!! Jajecznicy z tego nie było, ale za to widzieliśmy piękny wschód słońca.
Choć z powyższego opisu pobyt w Kokotku wygląda jak niekończąca się imprezka, to nic mylnego Kochani!!! Po lajciku następowała pełna mobilizacja … Nasza Przekochana Pani Dyrygentka Grażynka dała nam popalić na warsztatach. Za to u Naszej Kochanej Anusi ,każdy miał szansę indywidualnie popracować nad swoim wokalem.
Dzięki naszemu Proboszczowi, mogliśmy uczestniczyć w porannych mszach świętych.
Podczas tych trzech wspaniałych dni celebrowaliśmy również urodziny solenizantów z lipca, sierpnia i września - taka tradycja chóralna. Już z niecierpliwością czekamy na kolejny wspólny wypad i zapraszamy Wszystkich Chętnych do udziału w Tym Wspaniałym Dziele jakim jest Nasz Chór Wawrzyn!!!!
Z poważaniem członkini, uczestniczka, reporterka chóralna
Zuzanna S. - pseudonim Gwiazda
2024-08-18 - Pielgrzymka piekarska kobiet
Kobieta w Kościele - cóż to znaczy?
Podczas tegorocznej pielgrzymki kobiet do Matki Boskiej Piekarskiej, kiedy Arcybiskup Adrian Galbas przemówił do Nas pątniczek zgromadzonych wokół obrazu, my kobiety zebrane w milczeniu, słuchałysmy pokrzepiajace słowa o naszej odwadze, sile i kobiecego ciepla na wzór Matki Boskiej. Mężczyzna, a tak bardzo Nas kobiety rozumie i docenia nasze codzienne trudy. Trudy, którym stawiamy czoła każdego dnia...
Nawet w tradycyjną, coroczną pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej, podejmujemy trud decydując sie na drogę pokonywaną pieszo ... Wybieramy tak, by spotkać się tam razem z innymi kobietami z regionu, niosąc w sercach wszelkie intencje do Naszej Matki. To nasze świadectwo wiary.
Na pierwszą pielgrzymkę wybrałam się w wieku dorosłym parę lat temu, właśnie z parafią św. Wawrzyńca, mimo iż należę do sasiadujacej parafii św. Andrzeja Boboli. Pamiętam, że wtedy mimo sierpnia bylo bardzo zimno i padal deszcz. Wyczerpanie sięgało zenitu, ale do dziś czuję się szczęśliwa z tej pielgrzymkę. Wysiłek, trud, dyskomfort może mocno zbliżyć do Boga. Przy każdej kolejnej pielgrzymce, z przyjaciółką wspominamy tą pierwszą. Teraz znów pieszo, jednak w mniejszym gronie, dość wyraźnie zauważalnym, ale z jakże zaszczytnym towarzyszem Arcybiskupem Adrianem, który zrobil nam niesamowitą niespodziankę. Pójść z Arcybiskupem ulicami naszego miasta to bylo coś ... Myślę, że każda z nas czuła się wyjątkowo. Nawet nie wiadomo kiedy, droga przebiegla nam bardzo szybko ... do czasu naszego postoju, jak zawsze w Bytomiu Szombierkach. Udało się namówić również Arcybiskupa na wspólne zdjęcie. Z chęcią się zgodził. Przy okazji dowiedziałyśmy się, że to jego parafia z której pochodzi ... Ksiadz Piotr zaoferował się zrobić to pamiątkowe zdjęcie. Z tych emocji nawet nie wiem czy ksiedzu Piotrowi podziękowałyśmy ... Księże Piotrze ... dziękujemy? Arcybiskup Adrian Galbas musiał się z nami wcześniej rozstać, ale tylko do czasu spotkania w Piekarach.
Dotarłyśmy tam w wesołych nastrojach, gotowi do przeżywania tej wyjątkowej Mszy Świętej pod koronami drzew. Dziękujemy Panu za piękną pogodę w tym dniu. Nasz powrót byl również dość wesoły, aczkolwiek w mniejszym gronie, bo około 20 osob. W tym kobiet z różnych parafii: Bielszowic, Czarnego Lasu, sąsiedniej w Wirku i oczywiscie Św.Wawrzyńca.
Miałyśmy tyle energii radości i siły, że na dobre rozśpiewałyśmy się różnymi pieśniami głosząc nasza wiarę. Cieszę się, że mogłam podczas tej pielgrzymki pierwszy raz w życiu nieść Krzyż Naszego Pana.
Dotarliśmy do kościoła przywitani przez ks.Proboszcza, naszych mężów, synów, ojców ... bliskich. Bardzo wzruszające .To powitanie zawsze porusza serce. Wspólna modlitwa dziękczynna po pielgrzymce jeszcze bardziej zjednoczyla nas z Bogiem i Matka Boską, bo wiemy że nam kobietom w naszym trudzie pielgrzymowania towarzyszyła miłość Boga i Naszej Matki.
Małgorzata A.
2024-08-11 - Odpust parafialny
Tegoroczna uroczystość odpustowa przypadła następnego dnia po liturgicznym dniu św. Wawrzyńca. Jej świętowanie rozpoczęliśmy w sobotni ranek. Po Mszy sw. o 8.15 uczestnicy Mszy św. mogli się spotkać na kołoczu i kawie. Spotkanie odbyło się przed Domem Parafialnym. Spotkanie to było pełne radości. Był to czas cieszenia się sobą.
W niedziela była dniem uroczystości odpustowej. Słowo Boże było głoszone przez o. Michała - oblata z Bodzanowa. Sumie odpustowej o 11.00 przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Koncelebrowana była przez księży związanych z naszą parafią, między innymi przez ks. Jerzego Liszczyka, ks. Adama Luchowskiego, ks. Rafała Korbla, ks. Jana Janiczka i ojca Michała. Po sumie odpustowej księża (dołączyli także księża z dekanatu) spotkali się przy stole w braterskiej wspólnocie.
Popołudniu o 16.15 zostały odprawione nieszpory odpustowe, po których była możliwość uczczenia relikwii św. Wawrzyńca.
Wspomnieć też trzeba, że tradycyjnie na ulicach przy kościele pojawiły się stragany, na których można było kupiś między innymi odpustowe pierniki.
2024-06-22 - Piesza pielgrzymka do Częstochowy
W dniach od 22.06 do 25.06 2024r odbyła się coroczna Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. W tym roku w pielgrzymce brało udział 22 uczestników pod przewodnictwem dwóch kapłanów ks.Grzegorza i ks.Piotra. Wędrówkę do Maryi rozpoczęła Msza św o godz.8:15 w naszym parafialnym kościele.
Po Mszy świętej wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Każdy dzień pielgrzymowania rozpoczynał się spotkaniem z Chrystusem w Eucharystii. Po śniadaniu z modlitwą i śpiewem wyruszaliśmy w dalszą drogę. W czasie drogi modliliśmy się w swoich intencjach, intencjach parafii oraz tych którzy prosili nas o modlitwę. Około godziny 16:00 dochodziliśmy do miejsc noclegowych: w pierwszym dniu był to Świerklaniec, w drugim Woźniki, trzeciego Częstochowa.
Każdego wieczoru gromadziliśmy się na modlitwie apelowej. Mimo wielu trudności pielgrzymowanie jest wielką radością, a osiągnęła ona swój szczyt przed tronem Czarnej Madonny. W przyszłym roku zapraszamy na pielgrzymi szlak.
Barbara l.
2024-06-16 - Odpust św. Antoniego - III piknik parafialny
W niedzielę 16 czerwca przeżywaliśmy jako parafia odpust ku czci naszego drugiego patrona św. Antoniego. Kaznodzieją tej niedzieli był ks. Wojciech Kamczyk. Odpust św. Antoniego to także od 3 lat czas Pikniku parafialnego. Piknik został przygotowany przez Parafialną Radę Duszpasterską, Rycerzy Kolumba i młodzież oazową, która przygotowała gry i zabawy dla dzieci. Przygotowane zostało ciasto, kawa, można było także zjeść kielbaśe z grila czy żurek. Było czas spędzony we wspólnocie, dobry i ważny dla wszystkich uczestników.
Dziekujemy sposorom tego wydarzenia.
2024-06-05 - Bierzmowanie 2024
5 czerwca podczas Mszy Świętej , ksiądz biskup Adam Wodarczyk udzielił młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. W obecności swoich świadków bierzmowańcy wybrali świętych patronów i zawierzyli swoje życie Duchowi Świętemu, jednocześnie prosząc o Jego dary. 32 młodych katolików od października przygotowywało się do tego sakramentu. Uczestniczyli oni w comiesięcznych spotkaniach prowadzonych przez animatorów oraz wykazali się zaangażowaniem w wypełnianie chrześcijańskich obowiązków. Wśród bierzmowanych byli także młodzi (7 osób) z parafii sąsiedniej św. Andrzeja Boboli. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym przyjęcia sakramentu dojrzałości i jednocześnie życzymy wytrwałości w wierze oraz otwartości na działanie Ducha Świętego.
Natalia A.
2024-05-19 - Wczesna Komunia 2024
relacja wkrótce
2024-05-12 - I Komunia Św. dzieci kl. III
relacja wkrótce
2024-05-03 - I Komunia szkoły św. Łukasza
relacja wkrótce
2024-04-20 - Pielgrzymka do Czernej i Łagiewnik
W sobotę 20 kwietnia Ksiądz Grzegorz udał się z parafianami na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, którym opiekują się Ojcowie Karmelici Bosi. Rozpoczęliśmy Eucharystią w sanktuarium. Po niej udaliśmy się w deszczu na drogę krzyżową. W tym roku pogoda była kiepska więc droga krzyżowa była większym wyzwaniem. Wszyscy mimo trudu byli uśmiechnięci, dzieciaki, które były na pielgrzymce i starsze osoby, którym można pozazdrościć tego wigoru w ich wieku. Następnie był czas wolny na dodatkową modlitwę a dla zmęczonych kawa i ciacho w kawiarence.
Później udaliśmy się jeszcze do drugiego celu naszej pielgrzymki do Łagiewnik. Najpierw zatrzymaliśmy się w Centrum Jana Pawła II. Sanktuarium składa się z kościoła dolnego i górnego.
W sanktuarium przechowywane są relikwie. Są to: krew papieża Polaka, zamknięta w szklanej szkatule, umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza, sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja w czasie zamachu na jego osobę, która znajduje się w szklanej gablocie w kościele górnym.
W Kaplicy Kapłańskiej można zobaczyć także płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki świętego Piotra w Rzymie. Po modlitwie i zwiedzaniu wspólnie udaliśmy się pieszo do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie drogi odmawialiśmy różaniec.
Następnie był czas wolny na obiad i zwiedzanie sanktuarium. Był czas na modlitwę w Bazylice Bożego Miłosierdzia i Kaplicy Wiecznej Adoracji. Trochę się przejaśniło i można było udać się na wieżę widokową i podziwiać z góry okolice Sanktuarium i Krakowa.
Czas pozwolił na zobaczenie domu siostry Faustyny gdzie przez kilka miesięcy w ostatnim roku swego życia posługiwała św. Siostra gdzie przyszedł do niej Jezus w postaci ubogiego młodzieńca. Tam można zabrać ze sobą różne fragmenty dzienniczka „Twoja wielka ufność ku Mnie zniewala Mnie do ustawicznego udzielania ci łask… Miłość i miłosierdzie Moje nie zna granic” (Dz718)
Na zakończenie pielgrzymki spotkaliśmy się wszyscy w miejscu, które jest „sercem” łagiewnickiego Sanktuarium, gdyż tutaj znajduje się łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego i grób św. Siostry Faustyny. Tu wspólnie odmówiliśmy koronę do Miłosierdzia Bożego. Następnie udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy do domu.
Dziękujemy Księdzu Grzegorzowi za wspólnie spędzony czas w czasie pielgrzymki. Było coś dla duszy jak i ciała nie brakło również kawałów opowiedzianych przez Księdza.
Basia P.
2024-04-07 - Niedziela budzenia powołań
Niedziela budzeń powołań to czas pobytu alumnów naszego seminarium w parafii. W tym roku przybyli wraz z ojcem duchownym ks. Sławomirem Tupajem, który w latach 2012 - 2016 był naszym wikarym. Byli u nas już w piątek wieczorem i spotkali się w kościele z młodzieżą. Obecna była młodzież oazowa i młodzi przygotowujący się do sakramentu bierzmowania.
W sobotnie przedpołudnie spotkali się na zbiórce z minstrantami. Ksiądz Sławek podczas niedzielnych Mszy św. głosił homilię, a po Mszach św. w przedsionku kościoła klerycy rozprowadzali materiały związane z seminarium i była mozliwość rozmowy z nimi. Z tej możliwości wielu parafian skorzystało.
2024-03-28 - Triduum Paschalne 2024
relacja wkrótce
2024-03-22 - Droga Krzyżowa ulicami parafii
W piątek przed Niedzielą Palmową, tj. 22 marca 2024, jak każe tradycja naszej parafii, odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta. W tym roku, po raz pierwszy, zorganizowaliśmy ją wspólnie z parafią św. Andrzeja Boboli.
Wszyscy uczestnicy zgromadzili się w kościele św. Andrzeja Boboli, skąd po przywitaniu przez ks. Proboszcza, wyruszyliśmy z krzyżem na czele ulicami Wyzwolenia, 1 Maja, Żwirki i Wigury, Magdziorza i krótkim odcinkiem ulicy Nowary do naszego kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego.
Stacje pierwsza i ostatnia zlokalizowane były na placach kościelnych. Kilka stacji umieszczono przy ruchliwej ulicy 1 Maja, co bardzo mocno uwidoczniło trudy, które miał na swej drodze nasz Zbawiciel, ale było też poruszającym świadectwem dla obserwujących i przejeżdżających. Uczestnicy z obydwu parafii czynnie włączali się w rozważania i modlitwy.
Pomimo niesprzyjającej pogody procesję tworzyli zarówno starsi, często podpierający się laskami, jak również młodzi, nie wyłączając maluchów. Taki udział jest pięknym świadectwem wiary oraz pogłębieniem przeżywania Wielkiego Postu, tego przygotowania do czterdziestodniowego Karnawału Chrześcijan.
2024-01-21 - Koncert chóru 'Santarello
„Cicha noc, święta noc … pokój niesie ludziom wszem…”.
W niedzielę 21 stycznia 2024 roku raz jeszcze wspólnota parafialna miała możliwość powrócić do atmosfery świąt Bożego Narodzenia za sprawą artystów chóru „Santarello” z Katowic. Artyści poprowadzili nas do Betlejem, przybliżyli do Tajemnicy i pozwolili zanurzyć się w pięknie słowa i muzyki. Kolędowanie przy żłóbku jest naszą tradycją, lubimy bowiem śpiewać polskie kolędy pełne radości, ale również refleksji.
Janina P.
2024-01-09 - Śmierć i pogrzeb ks. prob. Franciszka Zająca
Po ciężkiej chorobie dnia 5 stycznia w szpitalu w Bielszowicach zmarł długoletni (1989 - 2010) Proboszcz naszej Parafii ks. Franciszek Zając. Lata na emeryturze przeżył pomagając w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie. Tam w poniedziałek dopołudnia o 10.00 została odprawiona Msza św. w intencji9 ks. Franciszka. Mszy św. przewodniczył i kazanie powiedział proboszcz parafii knurowskiej ks. Mirosław Pelc. Po Mszy św. trumna z ciałem ks. Franciszka została przewieziona do kaplicy cmentarnej w Wirku.
We wtorek 9 stycznia w naszej parafii maiała miejsce liturgia pogrzebowa. Rozpoczęła się w kaplicy cmentarnej, skąd procesyjnie przeniesiono trumnę z ciałem ks. Franciszka do kościoła. W kościele Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Grzegorz Olszowski. Słowo Boże wygłosił ks. infułat Rudolf Brom. Po Mszy św. liturgia była kontynuowana na cmentarzu parafialnym przy kościele. Tam została trumna z ciałem ks. Franciszka złożona do grobu.
Parafianie swoją obecnościę i modlitwą podziękowali ks. Franciszkowi za Jego wieloletnia posługę w naszej Parafii (był tu także w latach 1979 - 1980 wikarym).
2024-01-06 - Kolędowanie z chórem
6 stycznia 2023 roku Chór „Wawrzyn” zaprosił parafian do wspólnej adoracji Nowonarodzonego przy żłobku. Adorację rozpoczął i zakończył wspólny śpiew całej zgromadzonej wspólnoty. W czasie nabożeństwa chór pod dyrekcją Grażyny Darłak wykonał kilka kolęd i pastorałek kompozytorów polskich i obcych. Koncert ubogaciła również poezja polska o tematyce bożonarodzeniowej, którą usłyszeliśmy w interpretacji Macieja Darłaka.
Grażyna D.